02
lut

Rolety Rzymskie od A do Z

Czytanie zajmie Ci: 4 minut

INFORMACJE OGÓLNE

 

Roleta Rzymska jest obecnie najczęściej stosowaną dekoracją na naszych oknach. Panuje na nie swoista moda. Wcale mnie to nie dziwi, bo jest to forma bardzo uniwersalna. W zależności od sposobu podania ( rodzaju tkaniny, uszycia) sprawdzi się w każdym wnętrzu. Tym klasycznym i tym bardzo nowoczesnym. Jest to płaski kawałek tkaniny przyczepiony do mechanizmu za pomocą rzepa. Dół rolety jest najczęściej usztywniony obciążnikiem, a przez całą wysokość idą poziome szprosy dzięki którym podczas podnoszenia rolety tworzą się charakterystyczne fałdy. To najczęściej spotykana forma podania rolety rzymskiej. Rolety rzymskie można szyć na podszewkach co dodaje dekoracji „objętości” i chroni tkaninę wierzchnią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jak w przypadku jedwabiu.

Rzymska po podciągnięciu tworzy „pakiet” ok 20cm wysoki o czym trzeba pamiętać stosując rolety nad oknami przejściowymi. Jeśli Nadproże będzie mniejsze nie otworzymy okna.

Pamiętając o tym, możemy je montować we wnęce, do nadproża oraz bezinwazyjnie na ramę okna. Przy montażu bezinwazyjnym podniesiona roleta ( „pakiet”) wejdzie nam w światło okna czym może odrobinę ograniczyć wpadanie światła.

 

MECHANIZMY

 

Istnieją trzy rodzaje mechanizmów do rolet rzymskich. Niektóre mechanizmy dają nam możliwość wypinania sznurka z bębenka, niektóre mają system nawijający na wierzchu. Ja się skupię tylko na zasadzie zwijania. Musicie sami wybrać Wasz ulubiony 🙂

Mechanizm Sznurkowy

Jest to najtańsze rozwiązanie, ale nie bez wad.  Zasada działania jak w przypadku żaluzji. Pęk sznurków blokowany jest specjalnym stoperem. Wymaga umiejętności obsługi :D. W przypadku szerokich rolet, sznurków jest dużo i roleta może się krzywo podciągać. Dodatkowo nieestetyczną jest ilość sznurka zbierającego się na podłodze czy parapecie po podciągnięciu dekoracji.

 

Mechanizm Koralikowy

Najchętniej stosowany system w Studiach Dekoracji Okien. Łatwy w obsłudze  estetyczny. Zasada działania jak w zwykłych roletach. Pętla koralika pośrednio napędza bębenki zwijające sznurki.

 

Mechanizm Dzień -Noc

Od pewnego czasu są już na rynku mechanizmy do rolet rzymskich tzw. Dzień-Noc. Jest to połączenie rolety firanowej i kryjącej w jednym mechanizmie. Ten system ma wielu zwolenników, ale ja pozostawiam to Waszej opinii. Systemów sznurkowych nie polecam, a obsługa dwóch rolet jednym koralikiem mnie nie przekonuje. Moim zdaniem trwa to zbyt długo. Zdecydowanie wolę po prostu dwie osobne rolety 🙂

 

METODY SZYCIA

 

Szpros-czyli patyczek usztywniający może być „przymocowany” do tkaniny na różne sposoby. Każdy z nich daje inny efekt .Niektóre z tych metod mają swoje ograniczenia.

 

 

 

tasma-pozioma
roleta rzymska z szprosem w taśmie z kółeczkiem

TAŚMA POZIOMA

Najczęściej stosowane rozwiązanie. Nadaje się do każdej tkaniny. Jest transparentna, więc w przypadku firan nie zaburza przejrzystości obcym kolorem. Wszyta w delikatną tkaninę może dać efekt falowania, co nie każdemu odpowiada.

Oryginalnie taśmy posiadają kieszonki, przez które przeplata się sznurek nośny. Niestety kieszonki te są małe i nawleczenie wszystkich sznurków, w odpowiednim miejscu to ciężka praca 🙂 Osobiście polecam rozwiązanie jak na zdjęciu, czyli dodatkowe kółeczka przyszyte do taśm. Zdecydowanie usprawniają proces zakładania rolety i sznurki się nie haczą.

 

 

 

 

 

 

 

 

roleta-z-tunelikiem
Roleta rzymska szyta z tunelem z obcej tkaniny

TUNELIK Z OBCEJ TKANINY

Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo minimalizuje efekt falowania. Niestety ze względu na dużą pracochłonność jest to najdroższy sposób wszycia szprosa. Taki tunelik można uszyć z materiału bazowego np. firany, w tedy nie zaburzymy jednolitości koloru. Szyjąc roletę rzymską firanową z tunelikem z tkaniny w kontrastowym kolorze uzyskamy ciekawy efekt kolorowych poziomych pasów.

 

 

 

 

 

 

 

Roleta Rzymska szyta z tunelem zbieranym z przodu-Vadain

TUNEL ZBIERANY Z PRZODU

Daje efekt ciekawej pliski w środku której umieszczony jest szpros. Można ten sposób szycia stosować przy roletach gładkich, o drobnym wzorze i przy pionowych pasach. Duży graficzny wzór może zostać zaburzony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roleta rzysmka szyta z tunelem zbieranym z tyłu -Vadain

TUNEL ZBIERANY Z TYŁU

Stosujemy wyłącznie w gładkich tkaninach, gdyż uszycie w ten sposób rolety ze wzorem zaburzy jego odbiór. Przy tym sposobie uszycia bardzo widoczne jest łączenie tkanin

Wadą tuneli zbieranych jest fakt, iż po kilkukrotnym podciągnięciu i opuszczeniu rolety szprosy mają tendencje do wychodzenia z tunelików.

 

 

 

 

 

 

 

Roleta rzymska szyta na taśmach pionowych-Vadain

TAŚMA PIONOWA

Istnieje też forma rolety rzymskiej bez szprosów, z wszytymi taśmami pionowymi. Tworzące się w ten sposób poziome fałdy są mniejsze i dają inny efekt.

Szprosy są swego rodzaju usztywnieniem tkaniny, dlatego przy tym modelu rolety ciężar materiału tworzy się niewielkie wypukłości

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia są własnością firmy Strami Project i Vadain